Düşmeyen Trafik Sigortasında Yeni Sistem Yolda

42

Mehmet Şimşek konu hakkında tüm sigorta şirketlerinin fiyatları tek sistemde görüleceği ve vatandaşın en ucuzu tercih edebileceğini açıkladı.Sigorta primlerini uygun seviyeye inmemesi  gibi durumlarda hazine müsteşarlığının duruma yetkisini kullanacağını söyledi .Yapılan Kanuni düzenlemelere rağmen zorunlu trafik sigortası primlerini arzu edilen seviyelere inmediğini belirten bakan Şimşek daha düşük pirimlerden yararlanmak isteyen vatandaşlar için model geliştirdiklerini söyledi. Bu kapsamda şirketlere ait fiyatların tek bir sistemde görülebileceği en düşük fiyat tercihinde bulunabileceğini aktardı.

Şimşek, şöyle devam etti: “Buradaki en büyük sorun vatandaşların tüm sigorta şirketlerinin uyguladığı zorunlu trafik sigortası primlerinden haberlerinin olmaması. Serbest piyasa şartları dahilinde sigorta priminin oluşması ise sigortacı ve sigortalının doğru ve güncel bilgiye erişimleri ile mümkündür. Bunu sağlayarak vatandaşlarımızın en düşük fiyatları seçmesi için bir anlamda yol göstermiş olacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımızın eylül sonu itibarıyla poliçe yenilemelerinde, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sadece kimlik numarası ve araç plakası ile Türkiye genelindeki tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini görmesi mümkün olacak. Vatandaşların en düşük fiyata yönlenmesi diğer şirketlerin de uyguladığı prim tutarlarını gözden geçirmesine neden olacaktır.”

Şimşek, “Bu, sektöre verdiğimiz ikinci şanstır, sigorta şirketlerinin bunu iyi kullanması gerekiyor. Nitekim bu dönemde suistimalde bulunan, yüksek seviyede prim belirleyen sigorta şirketlerini de tek tek tespit ettik ve bu şirketlerden savunma talep ettik. Mevzuata aykırı hareket eden şirketlere idari ceza uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here