01 Şubat 2017 Çarşamba 10:26
Müslümanların İbadet Ettiği Camiye Kanada Saldırı 6 Ölü
Kanada'nın Quebec eyaletinde bulunan bir camiye yatsı namazı esnasında silahlı saldırının gerçekleştirildiği ve bu saldırı esnasında cami de yatsı namazı için gelmiş yaklaşık 40 kişinin bulunduğu belirtildi. Olayın ardından Quebec City İslam Kültür Merkezi'ne gelen Kanada polisi, gerçekleştirilen saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin de yaralandığını açıkladı. Polis, saldırıyla bağlantısı olabileceği ifade edilen 2 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. 
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, camiye yapılan saldırıyla ilgili olarak Müslümanlara yönelik terör saldırısı olarak niteledi. Justin Trudeau, ibadet merkezinde Müslümanlara yönelik yapılan saldırıyı kınadığını açıklarken, tüm Kanadalılar adına, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziye dileklerini ilettiğini ve yaralılara da en kısa sürede eski sağlıklarına kavuşmalarını dilediğini söyledi. Yetkililerin soruşturmayı sürdürdüğünü ifade eden Trudeau, böylesine anlamsız saldırıyı görmenin yürekleri parçaladığını, Kanadalıların farklılıklarının güçlülüklerinden olduğunu ve dini hoşgörü tüm Kanadalıların baş tacı ettiği değerlerdir diye belirtti. 
Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında kimliği henüz belirlenemeyen silahlı 3 kişinin saldırıyı gerçekleştirdiği ve bu saldırının bir terör saldırısı olduğu belirtildi. Quebec City Polisi yaptığı açıklamada, silahlı saldırı düzenleyen 3 saldırgandan ikisinin yakalandığını açıkladı.
Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada saldırı esnasında 40 civarında insanın namazda olduğunu, saldırının ilk gerçekleştiği anda 5 kişinin orada vefat ettiğini hastaneye kaldırılan yaralılarla ilgili olarak ta henüz bir bilgi alamadıklarını söyledi.
Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'deki dört camiden biri olan Quebec City İslam Kültür Merkezi, son olarak geçen yıl ramazan ayında da İslamofobik bir saldırıya uğramıştı.

Son Güncelleme: 01.02.2017 10:29
Yorumlar

Google+'da Paylaş