29 Ekim 2016 Cumartesi 12:15
İki Lider Arasında Ülkelerin Geleceği Görüşüldü
Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaktılar ikiliden Suriye ve Irak'taki meydana gelen gelişmeler hakkında ve bu gelişmeler ile birlikte terörle mücadele ile ilgili görüş bildirisinde bulundular .

Iki liderin konuşmalarında Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konularda yer aldı.
 Rusya ve Türkiye liderlerinin telefon konuşması sırasında Suriye ve Irak'taki son gelişmeler bölgedeki terörle mücadele ve yapılması gerekenler hakkında fikirler öne sürüldü .Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın utin'e İstanbul'daki dünya enerji Kongresi'ne katılımlarından dolayı teşekkür ettiği Ukrayna konusunda Berlin'de yapılacak toplantıya da yer verildiği kaydedildi .Putin'in, "Suriye'de DEAŞ karşısında elde ettiği başarılardan dolayı" Türkiye'yi kutladığı öğrenildi.

HALEP'TE ÇATIŞMALARIN DURDURULMASI MESELESİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

İki lider, Halep'te çatışmaların durdurulması ve kente insani yardımların ulaştırılması meselesini de görüştü.Erdoğan ve Putin'in, Türkiye-Rusya arasında başta ticaret, ekonomi ve enerji olmak üzere her alanda geliştirme konusundaki kararlılıklarını da vurguladıkları belirtildi.

Putin’in Suriye’de çözüm için ılımlı muhaliflerin Nusra Cephesi militanları ve bağlantılı örgütlerden ayrılmasını sağlamanın önemine dikkat çektiğini aktaran açıklamada, “10 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilen üst düzey Rus-Türk görüşmelerinin ardından ikili politik, ticari ve ekonomik işbirlikleri konusunda atılabilecek adımlar da değerlendirildi” ifadelerine yer verildi.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş