04 Aralık 2016 Pazar 22:00
Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Şok Hollande çekildi
 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir ilk yaşanıyor. Fransa’nın Cumhurbaşkanı François Hollande  seçimlerde aday olmayacağını duyurdu.François Hollande  seçim yarışından çekildiğini duyurdu.Hollande çekildi Fransa tarih de görülmemiş ilk.

Ülke tarihinde ikinci Dünya Savaşın ’dan  bu yana kamuoyu  yoklamalarında en az destek alan  başkan  olarak François Hollande  ortaya  çıkıyor. Hollande ülke tarihinde tekrar seçilmek için aday olmayan tek başkan  oldu.

Bir televizyon kanalında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı  FrançoisHollande"Görevimi yenilemek için tekrar aday olmayacağım. Önümüzdeki aylarda görevim sadece ülkemi yönetmek olacak" ifadelerini kullandı.

Hollande  2015 yılında mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırı ve Paris’te  gerçekleştirilen  saldırıları  kastederek Görev sürem boyunca dünya, Avrupa ve Fransa çok ciddi tehlikelerle karşı karşıya kaldı. Bu zor durumlar karşısında ulusal bütünlüğümüzü korumaya çalıştım" diye konuştu.

Başbakan koltuğun en güçlü adayı

Fransa Başbakanı Manuel Valls, seçimin favori ismi olarak gösteriliyor.
Ülkede Nisan 2017 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti’den kimin  aday olacağı şimdilik belli değil.

Geçtiğimiz hafta aday olmayı düşündüğünü belirten Başbakan Valls, Hollande’ın seçime katılmama kararını bir devlet adamının seçimi olarak değerlendirdi.

Sosyalist partiden  Cumhurbaşkanı aday adayı  olacağını söyleyen açıklayan EmmanuelMacron,  Hollande’ nin seçimini cesur bir karar olarak nitelendirdi.

Merkez sağda François Fillon favori 

Fransa’da dört milyon seçmen  merkez sağın adayı olması için François Fillon’a oy verdi. Son kamuoyu yoklamalarını, François Fillon  ‘un ikinci turda aşırı sağın adayı  Marine Le Pen’i geride bırakarak cumhurbaşkanı olacağına işaret ediyor.

Son Güncelleme: 04.12.2016 22:04
Yorumlar

Google+'da Paylaş