24 Kasım 2016 Perşembe 09:00
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Suriye’deki katliamlar son bulmalı dedi
 Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Suriye’deki katliamlar son bulmalı dedi.Suriye’de terör örgütü DAEŞ ile yapılan mücadele ile ilgili konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande"BM sistemi, Güvenlik Konseyindeki veto sonrası felç edildi ancak pes etmemeliyiz. Siyasi çözüm bulunmalı ve katliamlar son bulmalı."ifadelerini kullandı.

Görev süresi 1 Ocakta sona erecek  olan BM Genel Sekreteri  Ban Ki-mun  ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande  bir araya geldi.
1 Ocak 2017 tarihinde görevini devredecek olan  Birleşmiş Milletler Fransa Cumhurbaşkanı François Hollandele Fransa Cumhurbaşkanı HollandeElysee  Saray’ında görüştü .Görüşme sonrası düzenlenen törende Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ,Ban Ki mun ‘a Fransa’nın en üstün hizmet madalyası  "Legiond'honneur" nişanını taktı.




Törende konuşan Cumhurbaşkanı Hollande Suriye’de terör örgütü DAEŞ ve rejim güçlerinin bölgedeki sivillere verdiği zararlara karşı mücadele de BM’in öneminin büyük olduğunu vurguladı ve "BM sistemi, Güvenlik Konseyindeki veto sonrası felç edildi ancak pes etmemeliyiz. Siyasi çözüm bulunmalı ve katliamlar son bulmalı. Hem DEAŞ'ın hem de Esed rejiminin." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande,  Ban’ın 10 yıllık görev süresince önceliğinin her zaman dünyada barışın sağlanması için gerekli çalışmaları yapmak olduğunu ,kendilerinin de özellikle Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki  operasyonlarda ona destek verdiklerini belirtti.

Kendisinin   "Legiond'honneur" nişanına layık görüldüğü için gurur duyduğunu ifade eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki –mun ,BM ‘in kurucu üyelerinden biri olan  ve işleyişinde önemli katkıları olan Fransa ile her zaman işbirliği halinde olduklarını  belirtti.
Ayrıca Ban Kimun BM ‘nin barış gücü operasyonlarına Fransa’nın destek verdiğinin de üzerinde durdu.

Son Güncelleme: 24.11.2016 09:03
Yorumlar

Google+'da Paylaş