25 Kasım 2016 Cuma 02:24
El-Bab nerededir? Haritadaki yeri!
El-Bab nerededir? Merak edilen kent El-Bab hakkında merak ettikleriniz. El-Bab kimin elinde, Türk Hava Kuvvetlerince El Bab bölgesindeki DEAŞ teröristlerine yönelik hava taarruzları yapıyor? İşte detaylar..

El-Bab Suriye'nin Halep ilinde bulunan bir şehirdir. Halep'in kuzeydoğusunda yer almaktadır, 2004'te nüfusu 140.000 Şehirde Sünni Müslümanlar çoğunluk oluşturur.

El-Bab Kenti, El-Bab Nahiyesi ile El-Bab İlçesi'nin idarî yönetim merkezidir. Yukarıdaki harita El-Bab Nahiyesi'nin sınırlarını göstermektedir.

El-Bab 2012 yılının Nisan ayına kadar Suriye İç Savaşı'ndan nispeten az etkilenmekle birlikte, 20 Nisan'da Suriye Ordusu kentteki protestoculara ateş açmasıyla birlikte rejim güçlerine karşı isyan hareketi görülmeye başladı. İsyancılar ile rejim güçleri arasındaki bir dizi çarpışmadan sonra kent merkezi 18 Temmuz'da isyancıların eline geçti.

Şehir Halep'in kuzeyinin isyancılar tarafından ele geçirilmesiyle tam olarak kontrol altına alınabildi. Kentte 2013 yılı yaz aylarında etkinliği görülmeye başlayan DAEŞ, Kasım ayı itibariyle kontrolü tam olarak ele geçirdi. Şehir, Menbic'in 2016 yılı Ağustos ayında Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirilmesiyle DAEŞ'in Suriye'nin kuzeyindeki en önemli savunma merkezi konumuna geldi. Bunun yanı sıra DAEŞ’in kıyametten önce Haçlı ordularına karşı son kutsal savaşın verileceği yer olarak gördüğü Dabık'a yakın olması nedeniyle de örgüt tarafından ayrı bir öneme sahip bulunmaktadır.

El-Bab, DAEŞ'in kontrolü altındaki bölgelerden Türkiye topraklarına yapılan saldırılar sonrasında başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında Türkiye'nin desteğindeki Özgür Suriye Ordusu' nun hedefi haline gelmiştir. 25 Kasım 2016 itibariyle Türk Hava Kuvvetlerince El Bab bölgesindeki DEAŞ teröristlerine yönelik hava taarruzları yapılmaktadır...
Son Güncelleme: 25.11.2016 11:21
Yorumlar

Google+'da Paylaş