17 Eylül 2016 Cumartesi 14:20
ABD’li askerlere Çobanbey’de ÖSO protestosu
İddialara göre; Çobanbey’e intikal eden ABD askerlerine ÖSO mensupları tepki gösterdi. Bölgeye helikopter ile gelen ve TSK ile ÖSO’nun yürüttüğü terör örgütlerine karşı operasyonlara destek vermek adına gelen ABD’li askerlere ÖSO tepki gösterdi.

El Bab’a yönelik olarak yapılacak olan operasyona destek amacı ile bölgeye gelen 29 ABD’li asker tepki ile karşılaştı.

ÖSO mensupları Amerikan askerlerini protesto ettiler. İddialara göre ÖSO bünyesinde yer alan bazı gruplar Amerikan askerlerine karşı çıktı. Gruplar arasında yaşanan tartışma sonrası ABD askerleri ilgili operasyona katılmaması yönünde ortak bir karar alındı.

Halktan ve muhalif askerlerden gelen tepki nedeniyle ABD askeri sınıra doğru çekildi. Yine iddialara göre ÖSO mensuplarının tepki göstermesine rağmen Türk askerleri duruma dahil olarak ABD askerlerini bölgeden güvenli bir şekilde ayrılmasını sağladı.

DAEŞ ve bölgedeki diğer terör örgütlerine karşı kararlılıkla sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonuna ABD’li askerler ilk defa somut işbirliğini ortaya koyan bir katkıda bulunarak Çobanbey’e intikal etmişti.

İngiliz basınına göre Çobanbey’de yaşananlar  esnasında ÖSO mensubu bazı gruplar Amerikan askerlerine hakarete varan hitaplarda bulundular. Dünya basınında geniş yer bulan olayın ayrıntılarının belli olması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile ÖSO Suriye’de birçok bölgeyi DAEŞ’ten temizledi. DAEŞ terör örgütünden temizlenen yerlere ise Suriyeli halk yeniden yerleşiyor.
 
Son Güncelleme: 20.10.2016 23:16
Yorumlar

Google+'da Paylaş