31 Ekim 2016 Pazartesi 20:05
ABD'de Siber Saldırı Şoku

Birçok siteyi etkileyen siber saldırı ile ilgili ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI inceleme başlatmıştı. Saldırıya ilişkin incelemeler sürerken  siber saldırıyı New  World Hackers adlı bir  grup üstlendi. Siber saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia edilmekteydi.


ABD’deki siber saldırı Twitter,Paypal,Netflix ,Amazon  ve Pinperest gibi pek çok medya ve teknoloji şirketini hedef almıştı.Siber saldırıdan olumsuz etkilenen siteler kullanıcıları kendi sayfalarına yönlendirmek için Dyn isimli şirketin vermiş olduğu hizmetten faydalanıyor. Dyn   de   popüler web sitelerine erişimin yavaş olmasının nedeninin sistemlerine yapılan saldırı olduğunu açıkladı.
Siber saldırı ile ilgili Dyn şirketinden şu açıklama yapıldı:


"ABD'nin doğu yakasına hizmet sunan DNS altyapımıza 21 Ekim sabahı küresel bir DDoS saldırısının yapıldığını tespit ettik. Erişimde sorunlar yaşanmaktadır."
Siber saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddiaları da gündeme geldi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı   saldırı sonrası konuyu araştırdıklarını  belirtti. Siber saldırının ABD’de 8 Kasım da gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri ile ilgili olabileceği  de ileri sürüldü.Bu iddialar üzerine Federal Araştırma Bürosu (FBI) olayı incelediklerini açıkladı.
ABD’deki siber saldırıyı New World Hackers isimli bir grup üstlendi. Grup Twitter’da şunları paylaştı:
"Siber saldırıyı biz gerçekleştirdik ve işi burada bırakmayı düşünüyoruz."
"Wikileaks iyi bir dost"

New World Hackers isimli grup meşhur olmak için değil ,bir sebepten bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini duyurdu.
 

Son Güncelleme: 31.10.2016 20:47
Yorumlar

Google+'da Paylaş