13 Ocak 2017 Cuma 22:11
Prenses Farya Bethlen kimdir- hayatı bilinmeyenleri! Farah Zeynep Abdullah'ın canlandırdığı Prenses Farya-2

Sultan Murad Han'ın annesi Kösem Sultanın hayatını ve yaşadığı devri konu alan Muhteşem Yüzyıl  Kösem Sultan'da en dikkat çeken karakterlerden olan Prenses Farya hakkında merak edilenler haberimizin devamında yer alacaktır. Farah Zeynep Abdullah'ın canlandırdığı Prenses Farya Sultan Murad Han'ın sevdiği kişi olarak dizide rol almaktadır.

Fox tv ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan'da Sultan Murad Han'ı kendisine aşık etmesini konu olan Prenses Farya daha sonradan müslüman olarak adını Ayşe olarak değiştirmiştir .

Sultan Murad Han'ın en çok sevdiği haseki olmayı başarmış olan Prenses Farya Sultan Murad'tan dünyaya getirdiği şehzadeler büyümeden geçirdikleri hastalıklar nedeniyle çocuk yaşta vefat etmişlerdir. Prenses Farya'nın Sultan'ın ölümünden sonraki hayatı bilinmemektedir.

Sultan Murad Han Kimdir?

Yaşadığı dönem dizilere konu olan IV. Murad  (d. 27 Temmuz 1612, İstanbul - ö. 8 Şubat 1640, İstanbul), 17. Osmanlı padişahı ve 96. İslam halifesi. 1623 ile 1640 yılları arasında hüküm sürdü. Revan (Erivan) ve Bağdat fatihidir. IV. Murat İstanbul'da, Sultan I. Ahmed'in ve asıl ismi Anastasya olan Rum asıllı cariye Kösem Sultan'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ağabeyi Genç Osman'ın Yedikule zindanlarında bir grup isyancı Yeniçeri tarafından öldürülmesi üzerine amcası I. Mustafa tahta geçmişti. I. Mustafa akli dengesinin padişahlık yapmaya uygun olmadığı iddia edilerek çeşitli entrikalarla tahttan indirildi ve yerine yeğeni olan IV. Murat 11 yaşındayken padişah yapıldı

Döneminde yeniçeri ocaklarının kontrol altına alınması halka tütün ve alkol yasağı getirmesi gibi çok ses getiren sorunlar ile mücadele etmiş ve günümüzde de halen tartışılan iyi bir yönetim anlayışı sergileyip sergilemediği filimlere konu olmuştur

 

Son Güncelleme: 22.03.2017 15:09
Yorumlar

Google+'da Paylaş