02 Şubat 2017 Perşembe 19:56
Onur Saylak Vatanım Sensin (Tevfik Paşa ) ölüyormu
Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve izlenme rekorları kıran dizilerden bir de  Vatanım Sensin . Vatanım Sensin  Tevfik Paşa kimdir? Dizinin en çok merak edilen karakterlerinden birisi de  Tevfik Paşa. Cevdet’in yakın arkadaşı  Tevfik Paşa vatan haini mi? Tevfik Paşa kimdir? Tarihte Ali Nadir  Paşa olarak mı biliniyor.

Vatanım Sensin yayınlandığı andan itibaren ilgi odağı oldu ve akıllarda soru işareti bıraktı. Nedeni ise filimde adların sıkça duyduğumuz Cevdet Paşa  ve Tevfik Paşa ‘nın isimlerinin tarihte karşılığının olmaması. Tevfik Paşa’nın  Ali Nadir Paşa olduğu iddia edilmekte. Peki kimdir? Ali Nadir Paşa?

Ali Nadir Paşa

(1867 - 1924, Mısır) Osmanlı askeri.1885 yılında Harp Okulunu ,1888 de ise Harp Akademisi’ni bitirdi.
Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası savaş suçlularını ve Ermeni  Tehciri sorumlularını yakalamak için  kurulan Divan_ıHarb’de üyelik yaptı. İzmir  Yunanlılar tarafından işgal edilemeden önde  Ege’deki 17.Kolordu Komutanlığı’na  atandı. İzmir’in işgal sırasında hiçbir direniş göstermediği halde  işgalciler tarafından tutuklandı.1920 yılında kurulan Kuva-yiİnzibatıye komutanları arasında yer aldı. Kurtuluş Savaşı sonrası vatan haini ilan edildi. Vatandaşlıktan ve Türkiye’den çıkarıldı.1924 senesinde Mısır’da vefat etti.

Onur Saylak (Tevfik) kimdir?

12 Mayıs 1977 Ankara doğumlu.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünü kazandı. Okulunu bıraktı ve şansını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ndedenedi . Üniversitede okurken tiyatro  kulübüne katıldı. Amatör tiyatro oyunlarında oynadı. Hayatına aktör olarak devam etmeye karar verdi.Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı.

Hisarbuselik dizisinde rol aldı .Kod Adı isimli dizi ile iyice tanındı. TRT 2 ‘de Hadi Gidelim (2003) isimli gençlik programı sundu .Son Bahar , Güz Sancısı ,Denizden Gelen gibi filmlerde rol aldı.Onur Saylak 28 Temmuz 2011  tarihinde oyuncu Tuba Büyüküstün ile evlendi.

Son Güncelleme: 30.11.2016 21:21
Yorumlar

Google+'da Paylaş