11 Ocak 2017 Çarşamba 23:09
Diriliş Ertuğrul Emir Sadeddin Köpek kimdir tarihteki yeri
 TRT1 ekranlarının fenomen dizileri arasında yer alan ve her bölümü merakla takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisinde öne çıkan karakterlerden bir tanesi de Emir Sadeddin Köpek oldu. Peki kimdir Emir Sadeddin Köpek? Tarihteki yeri nedir? İşte detaylar..

 

Başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan gibi isimlerin yer aldığı Diriliş Ertuğrul dizisinde heyecan devam ediyor! Son olarak 11 ocak Çarşamba akşamı ekranlarda olan dizinin önemli karakterlerinden olan Emir Sadeddin Köpek ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

Emir Sadeddin Köpek kimdir?

Emir Sadeddin Köpek Anadolu Selçuklu Devleti’nin önemli devlet adamlarından ve aynı zamanda baş mimarı. I.Alaeddin Keykubad ve II.Gıyaseddin Keyhüsrev dönemlerinde görev yapan ve devlet yönetiminde çok önemli söz sahibi olan Emir Sadeddin Köpek’ın ailesinin Konya’da çok önemli saygın bir aile olduğu iddia edilmektedir.

Gerçek adı Köpek bin Muhammed olan lakabı ise Sadeddin olan Emir Sadeddin Köpek Sultan Keyhüsrev tarafından Hüsamettin Karaca’nın yardımı ile demir bir kafes içerisinde öldürtülmüştür. 1239 yılında ölen Emir Sadeddin Köpek popüler kültürde ise şuanda yayın hayatına devam eden Diriliş Ertuğrul dizisinde canlandırılmaktadır.

Murat Garipağaoğlu tarafından canlandırılmakta olan Emir Sadeddin Köpek Ertuğrul ve Kayı boyunun arkasından kötü planlar çevirmektedir.

Son Güncelleme: 11.01.2017 23:10
Yorumlar

Google+'da Paylaş