Datçada Palmiyeler Tehlike Altında

117

Son günlerde Datça Marmaris’e Antalya’da yüzlerce palmiye ağacının kabusu haline gelen kırmızı Palmiye böceği adeta çileden çıkardı .Çeşme’deki ağaçlara Musallat olan kırmızı Palmiye böceği yüzlerce palmiye ağacına kuruttu boyalıkta böceklerin istila ettiği 6 palmiyeden birisi kesilirken diğer araçlarda da görülmesi tehlike alarmı verdi.

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden olan İzmir Çeşme’de kırmızı böcek alarmı çaldı. Datça Marmaris ve Antalya’da görülen Palmiye ağaçlarını kurutan kırmızı Palmiye böceği şimdilerde Çeşme’deki Palmiye ağaçlarını tehdit altına aldı. Çeşme boyalıkta Seçkin Park 1 sitesinde kırmızı böceklerin dadandı 6 palmiyeden biri kesilip beşi kurumaya yüz tuttu.Tehlike bununla da kalmayıp Ilıca bölgesindeki diğer araçlara da yayılmaya başladığı söyleniyor.

Çeşme Seçkin Park Sitesi yöneticisi ve Avrupa Türk İşadamları Birliği Başkanı Ahmet Güler son günlerde kabus haline gelen kırmızı böcek nedeni ile altı.Ağacının kuruması ve birinin kesilmesi hakkında diğer 5 ağacında durumunun kötü olduğunu söyledi .

Güler, “Mısır’dan palmiyelerle birlikte Türkiye’ye geldiği belirlenen bu böcekler, ülkemizde bir başka böcek gibi doğal bir düşmanı olmadığı, bunlarla genel bir mücadele planı da bulunmadığı için süratle diğer palmiye ağaçlarına da sirayet ediyorlar. Hatta hasta ağaç bilinçsizce kesilip parçalanınca bu böcekler ağaç gövdelerinden çıkarak etraftaki diğer ağaçlara atlıyorlar. Önlem alınmazsa Çeşme’de palmiye ağacı kalmayacak” dedi.

“Hemen kesilip yakılmalı”

Uzmanların hastalığın kuruttuğu ağaçların hemen kesilerek yakılması veya toprağa gömülmesi gerektiğini söylediğini ifade eden Güler, “Yoksa, böcek hemen çevredeki diğer ağaçlara geçiyor. Ayrıca, Çeşme’deki palmiye ağaçlarının üremeyi önleyici böcek tuzakları ile donatılması şart. Bu konuda belediyeler, site yönetimleri, oteller ve bahçelerinde palmiye ağacı olan özel mülk sahiplerinin ortak bir tavır sergilemesi gerekiyor” diye konuştu.

Tuzaklama yapılıyor

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, kırmızı palmiye böceğinin ilçede ilk olarak 2015 yılında Çeşme Meydanı’ndaki bir palmiyede tespit edildiğini belirterek, hemen ilaçlalama ile mücadelenin başlatıldığını söyledi. Dalgıç, “Gerekeni yapıyoruz. Birimlerimiz üreme olmaması için tuzaklama yapıyor. Gereken şekilde itlaf çalışmalarını da gerçekleştiriyoruz. Ancak, site ve özel mülk bahçelerindeki ağaçlardaki bu hastalığın tespit edilmesi konusunda vatandaşlarımızın duyarlılığı şart. Bu böcekten kurtulmak için hepimize görev düşüyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here