Canan Karatay’dan Ramazan Uyarısı

107

Prof.Dr. Canan Karatay her ne kadar ramazan da yemeyin desek de herkes pide yiyor. Ramazan pidesi yenilenecek haberleri geliyor. Pide yiyin fakat sadece avuç içi kadar diye ifade etti. İzmirin çeşme ilçesin de canan Karatay toplantıya katıldı ve katıldığı toplantı da bazı şeyleri dile getirdi. Her zaman yemeyin diyorum fakat yiyeceğinizden şüphe duymadığım için söylüyorum sadece avuç içi kadar yiyin. Ekmeği bölün tereyağı sürün veya doğal zeytinyağı sürün. Ekmeğin içerisine sürülen reçellerin çikolataların ne kadar zararlı olduğunu dile getirdi. Asla hazır reçel ve çikolataları evinize sokmayın eğer yemek istiyor iseniz kendiniz evde az şekerli veya sadece şekersiz bir şekilde reçel yapabilirsiniz dedi.

 

 

Ekmeğin içerisin de fazla miktarda şeker vardır. Buda sağlığa çok zararlıdır. Ekmek kan şekerin de yükselmeye sebep oluyor. İçerisin de şeker olduğu için yağlanmayı sağlıyor ve  kilo alımına neden oluyor. Buğdayın içerisin de bir madde bulunuyor oda bağımlılık yapıp kişinin çok ekmek yemesini sağlıyor. Bu nedenle mide genişlediği için de sürekli yeme ihtiyacı hissediyorsunuz. Bunları açıkladığım için fırıncılar bana olumsuz tepki veriyolar ama vermesinler. Çünkü oraya gelen unlar da katkı maddeleri bulunuyor. İçerisin de brömür denen maddeler bulunuyor buda kötü hastalıklara sebebiyet veriyor. Meyve sularının içerisin de iyi olan hiçbir şey yok. Hazır meyve suları insana zarardan başka bir şey getirmez. En güzeli evde yapılan şekersiz meyve sularının olduğunu belirtti.

 

 

Çocuklarınıza meyve suyu içirmeyin ayran süt içirin diye uyarılar da bulundu. Canan karatay suyun da ne kadar önemli olduğunu ve bol su içilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı zaman da ben çiğköfte yiyerek büyüdüm. Çiğköftenin içerisinde ki kıyma güvenilir ise çiğköfte zararsızdır ve içerisinde ki baharatlar sayesinde de bakteri üremez dedi. Çiğköfteyi kendiniz güvenilir bir biçim de yaptığınız da veya güvenilir bir yerden aldığınız da istediğiniz kadar yiyebilirsiniz çiğköfte faydalıdır dedi. Bazıları doğal kıyma yerine başka şeyler katıyorlar çiğköfte yemek istiyor iseniz ya kendiniz evde yapmalı yada güvenilir bir yerden temşn etmelisiniz dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here