Buca’dan Alzheimer İçin Atak

50

Dünya Alzhemier Günü için düzenlenen etkinliği uluslararası Uluslararası Lions Dernekleri 118 –R Yönetim Çevresi ve Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi işbirliği ile hazırlandı.Herkes tarafından büyük ilgi gören alzaymır etkinliği Bu hastalık üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülen Tai Chi dansı gösterisiyle başladı. Dans gösterisine CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya ve Buca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Işık’da katıldı.

Buca halkı tarafından büyük ilgi gören etkinlik alzaymır dan korunma yöntemleri konulu panel ile devam etti. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina henüz çaresi bulunamayan bu hastalığa karşı farkındalığı artırmak için belediye olarak sonuna kadar desteklerini esirgemeyen eklerini ifade etti Alzhemier hastalığı konusunda çözüm önerilerinin kendilerine bildirilmesi halinde proje oluşturularak bu konuda desteklerini esirgemeyen eklerine belirtti.

Panelin konuşmacıları Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Onursal Başkanı Dr. Aysel Gürsoy ve Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Doç. Dr. Nil Tekin, Alzheimer’ın belirtileri, teşhisi ve yaşam sürdürme koşullarını değerlendirdi. 65 yaşından sonra 25, 80 yaşından sonra ise her 3 kişiden birinde görülen hastalık karşısında bilinçlenmenin önemine dikkat çeken Dr. Aysel Gürsoy, ekonomik ve sosyal boyutu çok ağır olan hastalık için bakım sigortasının oluşturulması gerektiğini vurgulardı. Dr. Gürsoy, korunma yönetimi olarak, her gün tanımadığımız birisiyle 10 dakika konuşmayı, şarkı sözü ezberleyip, kitap okumayı, her gün farklı güzergah kullanarak eve gitmeyi ve egzersiz yapmayı önerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here