Boşnak Lider’in Benzetmesi Tepkileri Üzerine Çekti

99

Bosna Hersek devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı bakir İzzetbegoviç yapılacak olan referandum ile ilgili “Geçmişte Sırpların bu tarz davranışlarının nasıl sonuçlandığını gördük. İpi koparana kadar çekmeye devam edecek ve sonunda sırtlarının üzerine düşecekler.” dedi.Kendisine gazeteciler tarafından yöneltilen soruları cevaplayan Boşnak lider Sırp Cumhuriyeti başkanına ve destekçilerinin Anayasaya aykırı davrandığı yasadışı yolla girdiklerini vurguladı sırpların sınırları Aşan inadıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren İzzet Begoviç referandumun hem Dayton Barış anlaşması’na hem de ülkenin anayasasına aykırı olduğunu kendisini ve destekçilerini Yalnızlığa sürüklediğini ifade etti.

Uluslararası toplumun vereceği tepkiye de değinen Boşnak lider, “Uluslararası toplumun tepkisinin sürekli olacağını düşünüyorum. Saddam’ın, Kaddafi’nin ve Milosevic’in nasıl meydan okuduğunu gördük. ABD’ye, AB’ye, Venedik Sözleşmesi’ne, Yüksek Temsilciliğe, Barışı Uygulama Konseyi’ne karşı böyle davranıp bunun sonuçlarının olmaması imkansız. Bosna Hersek’in anayasal düzeni savunulacak. Uluslararası toplum da otoriteyi savunacak şeklinde konuştu.

Oy verme işlemi sona erdi

Bu arada, “anayasaya aykırı” referandumda TSİ 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi saat 20.00 itibarıyla sona erdi.

Referandumu Düzenleme Komisyonundan yapılan açıklamada, saat 18.00 itibarıyla kayıtlı seçmenlerin yüzde 51,17’sinin oy kullandığı bildirildi. Resmi olmayan ilk sonuçların gece yarısına kadar açıklanması bekleniyor.

Referandumda vatandaşlara “9 Ocak’ın Sırp Cumhuriyeti Günü olarak kutlanmasını destekliyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here